Alva havaitsi Muuramen jäteveden keskuspumppaamolla huoltotyökäynnin yhteydessä 12.8.2026 poikkeaman, jonka seurauksena jätevettä on päässyt ylivuotona Päijänteeseen. Poikkeaman syytä ja vaikutuksia on tutkittu yhteistyössä Alvan, Muuramen kunnan ja ympäristö- ja ympäristöterveysviranomaisen kesken.
Toimenpiteet ylivuototilanteiden estämiseksi ovat käynnissä. Käynnissä on tehostettu pinnanmittauksen seuranta. Parhaillaan valmistellaan rakenteellisia toimenpiteitä mahdollisen ylivuodon estämiseksi jatkossa. Lähialueelta järvivedestä otetuissa näytteissä ei ole havaittu viitteitä jätevesien vaikutuksista.
Muuramen kunta omistaa keskuspumppaamon ja vesihuoltoverkoston, joiden operoinnista Alva vastaa. Tutkimuksissa havaittu ongelma on rakenteellinen, mihin Alva ja Muurame valmistelevat yhdessä tarvittavia korjaustoimia. Ongelman taustalla ei ole verkoston ylläpitoon tai sen operointiin liittyvä toiminta.
Ranta-Uimolan uimarannalta 24.8.2026 otetun uimavesinäytteen tutkimustulosten perusteella uimaveden mikrobiologinen laatu täyttää sille asetetut laatuvaatimukset. Valmistuneiden tulosten perusteella uimarannan käyttöä ei ole tarpeen enää rajoittaa, ja uimarannalla voi uida normaalisti.
Muuramen jäteveden keskuspumppaamon ylivuodon selvittäminen etenee
Mediatiedote