Häiriötiedote
Häiriötiedote
Muuramen Muonamiehentiellä 21.1. tapahtunut talousveden runkolinjan putkirikko on saatu korjattua. Seuraavaksi vesijohtoverkoston vaurioitunut osa tehokloorataan ja huuhdellaan varotoimenpiteenä. Vedenjakelu on keskeytynyt suuressa osassa Muurametta. Veden keittokehotus jatkuu toistaiseksi.
» Lue lisää
Sulje tiedote

Vaihdamme vesimittarit etäluettaviksi Viitasaarella vuoden 2026 aikana. Massavaihtona toteutettava työ käynnistyy viikolla neljä. Vaihdot etenevät alueittain kaupungin eteläisistä osista pohjoiseen. Tammikuun aikana vuorossa ovat kiinteistöt Jurvansalossa.

Mittarivaihtoja tekevät Alvan omat, paikalliset asentajat Viitasaarella. Alvan henkilökortilla asentaja vahvistaa oikeutensa työn suorittamiseen.

Vaihtovuoroon tulevan alueen tarkennamme asiakkaille alue kerrallaan ja viestimme asiasta myös Alvan verkkosivuilla sekä sosiaalisen median kanavilla. Tarvittaessa ja asiakkaan niin toivoessa Alvan asentajan kanssa on mahdollista sopia oman kiinteistön mittarivaihdosta myös ennen kuin alue on vaihtovuorossa. Vaihtoaikaa on koko vuosi 2026.

Mittareiden vaihto on osa määräaikaista kunnossapitoa. Uudet mittarit ovat paristokäyttöisiä ja siirtävät mittaustiedot automaattisesti tietoverkon kautta. Mittarit vaihdetaan kaikkiin Viitasaaren kiinteistöihin — myös uusiin kohteisiin sekä niihin, joissa vanha mittari on vielä toimintakunnossa. Taloyhtiöissä vaihto koskee vain päävesimittaria.

Vaihto on asiakkaalle maksuton.

Mittarinvaihdossa huomioitavaa

Omakotitaloissa mittari sijaitsee sisätiloissa. Pyydämme

  • siirtämään tavarat pois mittarin edestä
  • poistamaan mahdolliset koteloinnit, jotta asentajalla on esteetön pääsy mittarille

Jos sulkuventtiili on epäkunnossa eikä mittaria voida vaihtaa, sen korjaaminen kuuluu kiinteistön vastuulle. Vesimittarin omistaa Alva, mutta kiinteistön putkiston ja sulkujen kunto ovat kiinteistönomistajan vastuulla. Mikäli vaihto estyy kiinteistön rakenteellisista syistä, omistajalle annetaan kohtuullinen aika, esimerkiksi kuusi kuukautta, tilanteen korjaamiseksi.

Kiinteistön toimimattomat ja huonokuntoiset vesi- ja viemärilaitteistot ovat riski kiinteistön kannalta, mikäli pääsulkuventtiiliä ei päästä sulkemaan esimerkiksi vesivahingon sattuessa.

Vaihto aiheuttaa hetkellisen vesikatkon

Mittarinvaihdon aikana vesi katkeaa noin 15 minuutin ajaksi. Katkon jälkeen vesi voi olla hetkellisesti sameaa. Samentuminen poistuu yleensä vettä juoksuttamalla, mutta epätavallisen makuista, hajuista tai väristä vettä ei tule käyttää talousvetenä.

Seuraa mittaria asennuksen jälkeen

Jos mittarin ympärillä on eristeitä tai mittarin tilassa ei ole lattiakaivoa, asennuksen jälkeen on tärkeää seurata, ettei mittariliitoksissa ja sulkukahvoissa tms. ole vuotoja.

Talviaikaan asiakkaan vastuulla on myös huolehtia vesimittarin sulanapidosta.

Lisätietoa

Lisää ohjeita ja vastauksia yleisimpiin kysymyksiin löydät Alvan verkkosivuilta

Etäluettavien vesimittareiden vaihto
Usein kysyttyä